Ana içeriğe atla

Türk Takvimi Cinsiyet Tahmini 2022

 Türk takvimi cinsiyet tahmini 2022 yılına dair kaleme aldığımız bu makalemiz anne adayları için çok eğlenceli bilgiler içermektedir. Bu makalede okuyacağınız bilgiler Türklerin tarihin akışı içinde ne kadar önemli bir yer edindiğini de gün yüzüne çıkacaktır. 

Türk Takvimi Cinsiyet Tahmini 2022

Malumunuz olduğu üzere Çin’lilerin uzak doğu geleneklerine göre hazırlamış olduğu bebeğin cinsiyetini tespit etmek için kullandıkları takvim kadim Çin toplumunun esintilerini taşımaktadır. 

ABD ve bir çok gelişmiş ülkenin önde gelen Üniversitelerinde yapılan bilimsel araştırmalarda bu Çin takviminin bebek cinsiyetine dönük yapılan araştırmalarda Türklerin etkin olduğunu ortaya koymaktadır. 

Tarihsel süreçte Türklerin sürekli rekabet içinde olduğu en büyük topluluk Çinliler olmuştur. Türk akınlarına karşı koymak için sürekli asker sayısını yüksek tutma politikası güden Çin devlet adamları inanç yapıları gereği bebeğin cinsiyetini tespit etmeye dönük bir takvim geliştirmişlerdir. 

Türk Takvim İle Bebek Cinsiyeti Tahmini  Doğru mu?

Bu konuya dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Üniversite kürsülerinde zaten bu takvimin doğruluğundan ziyade böyle bir takvimin ne zaman ve hangi şartlar altında ortaya çıktığı incelenmiştir. 

Çin bürokrasisinde etkin olan din adamlarının Budist inancından yola çıkarak hükümdarlarını bu konuda ikna etmeyi başarmıştır. 

 Açıkçası ben böyle bir takvimin doğru olmasını asla mümkün görmüyorum. Zira geleceği bilmek imkansız. Ancak gebelik hadisesinin gerçekleşmesi ile birlikte ilerleyen yıllarda belki de ilk haftada cinsiyeti bilmek mümkün olacak. 

Ancak henüz gebelik dahi gerçekleşmemişken bir bebeğin cinsiyetini bilmek bilimsel olarak mümkün değildir. 

Türklerin Bebek Cinsiyeti Takvimi Var mı?

Hayır Türklerin böyle bir takvimi asla bulunmamaktadır. İslam inancına sahip Türklerde zaten inancımız gereği böyle bir takvimi geliştirmek şirk ifade edebilir. 

Ancak benim en çok ilgilendiğim konu Çinlilerin geliştirmiş oldukları bu takvimin oluşmasında Türk akınlarının bizzat etkin olmasıdır. 

Orta Asya’dan Uzak doğuya uzanan geniş Türk akınları Çinlileri korkutmuş ve erkek nüfuslarını yüksek tutarak bu akınlara karşı koyacaklarını hesap etmişlerdir. 

Buna mukabil böyle bir takvimi geliştirmek suretiyle erkek nüfuslarını artırmak istediklerini tahmin ediyorum. 

Türk Takvimi Cinsiyet Hesaplama Doğru mu?

Gebelik sürecinin başlayışı malumunuz olduğu üzere çiftlerin birleşmesi sonucunda döllenme olduktan sonra başlar. Henüz bilim döllenmenin olduğu ilk haftalarda bebeğin cinsiyetini tespit edememektedir. 

Ancak döllenmenin olup da gebeliğin başladığı ilk dakikalarda bebeğin cinsiyetinin  belli olduğunu düşünüyorum. Ancak henüz bilim bunu kanıtlayacak çapta değildir. 

Bir bebeğin bilimsel olarak cinsiyetinin öğrenildiği tarih 16. Haftadır. USG ile radyoloji uzmanları yada Kadın Doğum uzmanları bir bebeğin cinsiyetini tespit edebilir. 

Zaman içinde gelişen Tıp Bilimi bu süreyi daha erkene çekebilir. Ancak gebeliğin ilk haftasında hatta ilk gününde bunu tespit etmek mümkün olacak mı bunu zaman gösterecek. 

Türklerin bu şekilde geliştirdiği bir takvim bulunmamaktadır. Bu amaçla kullanılan Çin takviminin de hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Dolayısı ile bu tür takvimleri sadece eğlence amacıyla kullanınız. 

Çin Takviminde Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Hesaplanıyor? 

Bu takvim geleneksel kadim Çin medeniyetini yansıtıyor. Ay takvimini esas almaktadır. Ancak geleneksel ay takviminden farklıdır. Her bir yıl ay takvimine göre 12 yıldan oluşmaktadır. 

Çin medeniyetine dair yapılan kazılarda bu toplumda matematik ve astronomi biliminin geliştiğini görüyoruz. 

National University of Singapore  isimli makaleye göre Lahitlerden elde edilen bilgilere göre yıldızlara ve bu yıldızların hareketlerine bir anlam yüklenildiğini anlıyoruz. 


Yorumlar

  1. Farkli kendine özgü her yerde karsilasamayacağınız güzel bir yazı olmuş.

    YanıtlaSil
  2. Farkli kendine özgü her yerde karsilasamayacağınız güzel bir yazı olmuş.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Her türlü sorunuzu lütfen yorumlar kısmından bizlere iletiniz. En kısa süre içinde dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz.