Ana içeriğe atla

Solucan Gübresi Devlet Destekleri 2022

 Bu yazımızda 2022 yılı için solucan gübresi devlet teşviklerini, bu iş sahasında Tarım ve Orman Bakanlığından, KOSGEB'den, Kalkınma Ajansından ve Avrupa Birliği Programlarından nasıl destek alacağınızı adım adım anlatacağız. Özellikle KOSGEB'den alacağınız kredi desteği ile Tarım ve Orman Bakanlığından alacağınız hibe desteğini daha ayrıntılı ele alacağız. 

Solucan Gübresi KOSGEB Destekleri

KOSGEB üzerinden 2022 yılı için solucan gübresi üretimi konusunda herhangi bir destek sağlanmamaktadır. Daha önceki yıllarda  açıklanan destek programları içinde bu konuda destek sağlanmaktaydı. Ancak 2022 yılı için bu iş sahası için desteğin nasıl olacağı bir kaç hafta içinde belli olacak.  

KOSGEB'in güncel desteklerine dair listeye ulaşmak için şu linkte yer alan listeyi kontrol etmeniz gereklidir. 

Bu sayfada yer alan PDF halinde yer alan listeyi indirerek kontrol sağlamanız gereklidir. 

KOSGEB Solucan Desteği Kodu Nedir?

Yukarıda yer alan liste A - B - C- şeklinde genel listelerden oluşmaktadır. 

 • A başlığı altında Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık alanında verilen destekler yer almaktadır. Şuan için A başlığı aktif değildir. 
 • B maddesinde Madencilik ve Taş Ocakları alanında verilen destekler sıralanmıştır. 
 • C maddesinde İmalat Sektörü sıralanmıştır. 
 • D maddesinde  Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı alanında desteklenen ürünler sıralanmıştır. 
Listenin tamamına göz atmak için  yukarıda verdiğimiz linke göz atmanızı öneriyorum. 
Solucan Konusunda daha önceden verilen destekler A başlığı olarak Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık altında yer alan 
 • 01 – Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri 
 • 01.4 – Hayvansal üretim 
 • 01.49 – Diğer hayvan yetiştiriciliği 
 • 01.49.90 – Yarı evcilleştirilmiş veya diğer canlı hayvanların yetiştirilmesi ve üretilmesi (diğer kuşlar (kümes hayvanları hariç), böcekler, tavşanlar ve diğer kürk hayvanları, salyangoz, solucan çiftlikleri, sürüngen çiftlikleri, hayvan embriyosu vb.)
olarak 01.49.90 kodunun altında yer almaktaydı. 

Not: Bir çok web sitesinde bu alanda verilen desteklerden bahsedilmiştir. Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi KOSGEB sürekli desteklediği iş kollarını güncellemektedir. Bunun için yukarıda linkini verdiğimiz listeden kendiniz girerek güncel listeye bakmak zorundasınız. Bir çok sitenin maalesef eski ve güncel olmayan bilgileri sizlere sunduğunu üzülerek gördüğümü ifade etmek isterim. 

KOSGEB'den Destek Almak İçin Ne Yapmanız Gereklidir
Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi şuan için bu iş sahasında 2022 yılı için bir destek sağlanmamaktadır. Ancak bu iş sahası için yeniden bir destek sağlanması durumunda yapmanız gerekenler şu şekildedir: 
 • Birinci adım olarak KOSGEB üzerinden verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak "Girişimcilik Sertifikası" almanız gereklidir. 
 • Bu eğitim başvurusunu direk e Devlet üzerinden yapabilirsiniz. 
 • KOSGEB veri tabanına kaydınızı yapmanız gereklidir.
Destek Miktarı Ne Kadar?

Girişimcilik alanında yeri bir iş fikri ortaya koyan girişimcilere 2022 yılı için 65.000 TL destek sağlanmaktadır. Ancak bu iş kolunda şuan için KOSGEB üzerinden bir destek sağlanmamaktadır. 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Tarafından Verilen Destekler

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu şuan için bu iş kolunda bir destek vermediğini ifade etmiştir. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı geçmiş yıllarda solucan gübre üretimi konusunda Hibe Desteği sağlamıştır. 
Bu konuda adım atmadan önce muhakkak bulunduğunuz ilin Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurmanız gereklidir.
Çünkü bu konuda web sitelerinde bir çok yanlış bilgi dolaşmaktadır. 
Herhangi bir web sitesinde yayınlanan bir içerik doğruluğu kontrol edilmeden başka web siteleri tarafından kopya edilmektedir.
Not: Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yapmak istediğiniz her türlü yatırımı bizzat ilgili kurumun resmi web sitesinden yada ilgili kuruma doğrudan başvurarak kendiniz bilgi edinmelisiniz. Bizler sizlerin sorduğu sorulara kişisel araştırmalarımızı yaparak cevap veriyoruz. 

Yorumlar