Ana içeriğe atla

Cimer Başvuruma Cevap Gelmedi - Yapmanız Gerekenler Nelerdir

Bu yazımızda Cimer Başvuruma cevap gelmedi konusunda yapmanız gerekenleri  Cumhurbaşkanlığı İletişi Merkezinin yayınlamış olduğu 50 soruda Cimer rehberine göre aşağıda açıkladık. Bu yazımızda bahsettiğimiz hususlar tamamen CİMER rehberine göre yazılmış olup, kaynakça kısmından ilgili kaynak rehberinin linkini paylaştık. Dilerseniz ilgili kaynaktan da yararlanabilirsiniz. 

Cimer Başvuruma Kaç Gün İçinde Cevap Verilmelidir?

CİMER başvurularınıza 30 gün içinde cevap verilmek zorundadır. Bununla birlikte bilgi edinme kapsamında yapacağınız başvurulara ise 15 gün içinde cevap verilmesi gereklidir. 

Bu sürelerin aşması durumunda yapmanız gerekenleri alt başlıkta ifade ettik. 

Cimer Başvuruma Cevap Gelmedi

Cimer başvurularıma cevap gelmedi konusunda sorun yaşayanlar için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin yayınlamış olduğu 50 soruda Cimer Rehberi isimli yazının 48. sorusunda ayrıntılı olarak yapmanız gerekenler anlatılmıştır. 

Bu rehberin linkini yazımız ekinde paylaştım. Dileyen direk rehbere müracaat edebilir. 48. maddede bu soru üzerine bahsedilen hususlar madde madde aşağıdaki gibidir:

  • Başvuruda bulunup da cevap alamayan kişinin yetkili makamlar hakkında cezai takibat yapılması için şikayet başvurusu yapabileceği ifade edilmiştir. 
  • Şikayet başvurusunda bulunan kişi şikayete konu olay hakkında zarara uğradığını düşünüyorsa eğer konunun muhatapları hakkında dava yoluna gidebilir denilmiştir. 

Kamu Kurumlarından Cimer Başvuruma Cevap Gelmedi

Aslında en çok merak edilen soru kamu idarelerine herhangi bir konu hakkında şikayet başvurusu yapıldığı halde Cimer Başvuruma cevap alamadım diyenlerin durumudur. Bu durumda yapmanız gerekenler şu şekilde ifade edilmiştir bu rehberde: 
  • İdarenin başvurunuza cevap vermemesi durumunda şikayetinizi Kamu Denetçiliği Kurumuna iletebileceğiniz yazılıdır bu rehberde. 
  • Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi ise ilgili kurumun resmi web adresinden alabileceğiniz yazılıdır. İlgili kurumun web adresi şu şekildedir: 
 www.ombudsman.gov.tr 

Bilgi Edinmek İçin Cimer'e Yaptığım Başvuruma Cevap Gelmedi 

Aynı rehberin 48. maddesinde bilgi edinme amacıyla Cimer'e yapılan bir başvuruya cevap verilmemesi durumunda yargı makamına başvuruda bulunabileceği yazılıdır. 
  • Yargı makamına başvuruda bulunmadan önce Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna başvurmanız gereklidir. 
  • Cevap alamadığınız başvuru için başvuruyu yaptığınız tarihten itibaren 75. günde yazılı itirazda bulunabileceği yazılıdır. İlgili kurumun web adresi şu şekildedir:  
https://bedk.adalet.gov.tr/ 

Açıkçası bu başlık çok önemli bir husus. Sizleri katiyetle yanlış yönlendirmek istemiyorum. Bunun için aşağıda linkini verdiğim rehberin 48. sorusundan bu hususu iyice okuyarak adım atmanızı öneriyorum.

Sonuç olarak şunu ifade edebiliriz. Cimer'e yapacağınız bir başvuruya kamu kurumları süresi içinde cevap vermelidir. Bu süre 30 gün olarak standartlaştırılmıştır. Cimer başvuruma cevap gelmedi konusunda sorun yaşayanların yukarıda bahsettiğim rehberin 48. maddesi kapsamında adım atmasını tavsiye ederim.  

CİMER'e nasıl şikayet başvurusu yapacağınıza dair adımları bu yazıdan öğrenebilirsiniz. 
 

Kaynak : 

https://www.cimer.gov.tr/50sorudacimer.pdf 

Yorumlar

Yorum Gönder

Her türlü sorunuzu lütfen yorumlar kısmından bizlere iletiniz. En kısa süre içinde dönüş yapacağımızdan emin olabilirsiniz.