Ana içeriğe atla

Başvurunuz Cumhurbaşkanlığına İletilememiştir Ne Demek?

 Başvurunuz Cumhurbaşkanlığına iletilememiştir ne demek sorusunun cevabını açıkladığımız bu yazımızda CİMER'e nasıl şikayet başvurusu yapacağınızı, Cimer şikayet hattı telefon numarasını, mesai saatlerini ve başvurunuzu yaparken dikkat etmeniz gerekenleri 2021 yılı uygulamalarına göre aşağıda açıkladık. 

CİMER'e Şikayet  Nasıl  Yazılır?

CİMER Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin kısaltılmış halidir. Bütün Vatandaşlar kamusal alanı ilgilendiren her türlü konuda şikayetini bu merkeze yapabilir, aynı zamanda öneride bulunup yada bilgi talebi yapabilir. 

CİMER'e 5 şekilde şikayetinizi iletebilirsiniz: 

  • 1- https://www.cimer.gov.tr/ adresi üzerinden,
  • 2- 150 Çağrı Merkezini arayarak,
  • 3- e Devlet sayfası üzerinden kendi e Devlet şifreniz ile,
  • 4- Fax yolu 0312 525 58 31 numarasına fax çekerek. 
  • 5- Şahsen Başvuru : Bakanlıklara, Valiliklere ve Kaymakamlıklara doğrudan başvurabilirsiniz. Bu birimlerde halkla ilişkiler birimlerine başvurmanız gereklidir. Bu birimlere şahsen, mektupla yada fax çekerek başvurabilirsiniz.

CİMER Portal Üzerinden Başvuru Nasıl Yapılır?

https://www.cimer.gov.tr/  web adresini ziyaret ediniz. Bu site Cumhurbaşkanlığı Makamının resmi sayfalarından bir tanesidir. 
Bu sayfa üzerinden başvurunuzu yapmak için telefon numaranıza SMS gelecektir. Bu numara ile doğrulama adımını yapmak zorundasınız. 

CİMER Şikayet Telefon Numarası Kaç?

150 çağrı merkezi Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine ait olup, CİMER'in telefon numarası olarak hizmet vermektedir. 

CİMER Mesai Saatleri Kaç?

CİMER'e 150 çağrı merkezinden 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz. Ayrıca online olarak yapacağınız başvuruları da benzer şekilde 7 gün 24 saat yapabilirsiniz. 

Burada en çok merak edilen soru şudur: 150 çağrı merkezini hangi saatlerde arayabilirsiniz?. 150 çağrı merkezi sürekli açıktır. İstediğiniz zaman arayabilirsiniz. 

Başvurunuz Cumhurbaşkanlığına İletilememiştir Ne Demek? 

CİMER'e yapılan bazı başvurularda bazı başvuru sahiplerine "Başvurunuz Cumhurbaşkanlığına İletilememiştir" şekilde geri dönüşler gelmektedir. 

Bu mesaj yapmış olduğunuz başvurunun kabul olmadığı ve yeniden başvuru yapmanız gerektiğini ifade etmektedir. Başvurunuzun kabul olmama sebebi bir kaç nedene bağlı olabilir. 

İnternette anlık yaşanan bir sorundan dolayı başvurunuz iletilememiş olabilir. Yada başvurunuza esas teşkil eden bazı bilgileri eksik verdiğiniz sebepten dolayı başvurunuz kabul olmamış olabilir. 

Açıkçası Başvurunuz Cumhurbaşkanlığına İletilememiştir  şeklinde ki mesaj hakkında  Cumhurbaşkanlığı Makamından yapılan net bir açıklamaya ben rastlamadım. Tahmini olarak bu durumun sebebini usule aykırı başvuru yapılması şeklinde yorumlanmaktadır. 

Örneğin başvuruda bulunan kişinin gerçek kimliği belli değilse yada başvuruya esas teşkil eden özel şartları taşımıyorsa başvuru işleme alınmamış olabilir. 

Cimer başvurusuna cevap alamayanların takip etmesi gereken adımlar için muhakkak bu yazıyı incelemeniz gereklidir: 

Başvurusu Cumhurbaşkanlığına İletilemeyenler Ne Yapmalıdır? 

Bu durumda benim sizlere önerim yaptığınız başvuruyu yeniden düzenleyerek göndermektir. Aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi önerebilirim:

  • Doğru kimlik bilgilerinizi kullanınız. Başvuruyu sizin yaptığınız belli olmalıdır. 
  • Mevzuat olarak başkasının adına başvuru yapılması yasaktır. Dolayısı ile sahte bir isim kullanarak kesinlikle  başvuru yapamazsınız. 
  • Başvuru türünüzü doğru seçiniz. CİMER'de 4 farklı başvuru türü vardır: Şikayet, İstek, İhbar, Görüş - Öneri, Bilgi Edinme
  • Başvurunuzu gerçekleştirirken doğru türde başvurunuzu yapmanız gereklidir. 

CİMER Başvurularında Kimlik Bilgilerini Gizleyebilir miyim?

Başvurunuzu yaparken her durumda kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz yer almaktadır. Ancak yapacağınız başvuru ihbar başvurusu ise iletişim ve kimlik bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. 
CİMER tarafından yapılan açıklamada diğer başvurularda kimlik bilgilerinizin gizlenemeyeceğini anlamaktayım. 

Gizlediğim kimlik bilgilerim üçüncü kişilerle paylaşılır mı? 

CİMER tarafından yayınlanan rehberde (50 soruda CİMER rehberi) hiçbir başvuruda size ait olan bu özel bilgilerinizin yetkisiz kişi yada kurumlar ile paylaşılmayacağı ifade edilmiştir.

Gizlediğim Kimlik ve İletişim Bilgilerim Kamu Kurumları ile Paylaşılır mı?

Ayrı rehberde gizli olan bilgilerinizi sadece inceleme ve soruşturma sürecinde, kamu kurumlarınca başvurunuzu değerlendirmek üzere görevlendirilen kişinin talep etmesi halinde yada  Cumhuriyet Başsavcılıkları, yargı makamlarının talebi halinde paylaşılacağı ifade edilmiş, bunun dışında hiçbir yer ile paylaşılmayacağı açıklanmıştır. 

Cimer'e Kimler Başvuru Yapabilir?

Sadece T.C. Vatandaşları değil, Mavi Kart sahipleri ve karşılıklı olması kaydı ile Ülkemizde ikamet eden diğer ülke vatandaşları da şikayet başvuru yapabilir. 
Ancak burada önemli nokta şudur: O ülkenin de bizim ülke insanına bu imkanı tanıması şartı vardır. 

CİMER Sonucu Ne Zaman Gelir?

Yaptığınız şikayet başvuruları 30 gün içinde sonuçlanmak zorundadır. Bilgi edinme kanunu kapsamında yaptığınız başvurular ise 15 gün içinde sonuçlanmak zorundadır. 

Sonuç olarak bu yazımızda CİMER başvurusunu nasıl ve nereye yapmanız gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi sunmaya çalıştık. Bununla birlikte başvuruda bulunan bazı kişilerin başvurusuna "Başvurunuz Cumhurbaşkanlığına İletilememiştir" şeklinde geri dönüşler olmaktadır. Bu sorunun cevabını da yukarıda açıklamaya çalıştık. 

Yorumlar